Yalancı Zar

rating: 0
Çevrimiçi oyuncu:
0
Kategori:
Masa oyunları
Asgari oyuncu sayısı:
2
Oyun süresi:
yaklaşık 4 dk.
Online Yalancı Zar oyna!
Yalancı Zar

Sevilen oyunlar

Yalancı Zar: Oyun kılavuzu

Mäxchen (Yalancı zar oyunu), 2 ila 6 kişi arasında oynanan bir zar oyunudur. Oyun iki zarla oynanır. Her oyuncu oyunun başında 2 ila 4 arası jeton alır. Oyunun sonunda hala jetonu bulunan oyuncu oyunu kazanır.

Oyunun başında ilk oyuncu zarları atar ve kaç geldiğine bakar. Oyuncu bu esnada zarları diğer oyunculardan gizli tutar. Zarları gizli tutmak için zar fincanını açmama yöntemini de kullanabilir. Ardından herhangi bir zar değeri söyler. Söylediği bu zar değerinin yüksek olanı onlu basamakta, diğeri ise birli basamakta sayılır (örn. 3 ve 5 denmişse zar değeri 53 sayılır). İki aynı zar söylenirse buna çift denir (örn. 2 çift). Bir 1’li ve bir 2’li yalancı olarak nitelenir ve atılabilecek en yüksek zardır.

Oyunun bu esnasında ikinci oyuncu şu imkanlara sahiptir:

  • Zar atmak ve zarları diğer oyuncuya vermek
  • Zarları kapalı atmak ve diğer oyuncuya vermek
  • Zar atmadan zarları diğer oyuncuya vermek veya
  • Zarları açmak


İlk iki durumda oyuncu zar attıktan sonra en az bir önceki oyuncunun söylediği zar değeri kadar söylemde bulunmalıdır. Eğer daha düşük bir zar attıysa da bu geçerlidir. Bu durumda yalan söylemiş olur.

Eğer zar atmadan zarları diğer oyuncuya verirse bir önceki oyuncunun söylediği değerden en az bir fazla değer söylemesi gerekir.

Eğer atılan zarları açarsa turun kazananı belirlenir. Açılan değer söylenen değerden daha düşükse söylemi yapan oyuncu bir jeton kaybeder. Fakat eğer açılan değer söylenen değere eşit veya söylenen değerden daha yüksekse o zaman zarları açan oyuncu bir jeton kaybeder.

Tüm zarların değer sıralaması:

31, 32, 41, 42, 43, 51, 52, 53, 54, 61, 62, 63, 64, 65, 11, 22, 33, 44, 55, 66, 21

İstatistik

Feedback